X

Výběr toho nejlepšího životního i neživotního pojištění ze 13 pojišťoven

6,5%

Až 6,5% roční zhodnocení
u investičních životních pojištění

Získejte zdarma nezávazné srovnání pojištění

Proč vyplňuji? Na Vaše telefonní číslo Vám zavolá operátorka.


captcha

Co je daňová úleva na životním pojištění

Otec s dítětem

Daňová úleva z životního pojištění je zvýhodnění pro klienta životního pojištění od státu, který tak motivuje své občany, aby byli svědomití, pojistili se pro případ dožití a smrti a případně si spořili na důchod.

Stát pojistníky motivuje dvojím způsobem. Možností odečíst si životní pojištění z daňového základu a státním příspěvkem, kterým přispívá k měsíční platbě pojištění.


Daňová úleva pro životní pojištění

Pro rok 2021 je daňová úleva na životním pojištění taková, že si můžete odečíst až 24 000 Kč ročně z daňového základu. Neboli si snížit daňový základ (částku, ze které musíte platit daně) o 24 000 Kč ročně. To při 15% dani z příjmu znamená, že státu nebudete muset zaplatit až 3 600 Kč ročně.

Podmínky pro získání daňové úlevy

- vyplacení pojistného plnění musí být až po 60. roku života klienta a ne dříve než 5 let od uzavření pojistné smlouvy

- pojistná částka musí být alespoň 40 000 Kč u smluv 5 až 15 let a 70 000 Kč u smluv 15 a více let

- pojištění musí být sjednáno na riziko „dožití“ nebo „dožití a smrti“, z daní nelze odečíst částku, jenž pokrývá úrazové pojištění, pojištění onemocnění či pojištění zproštění od placení

- nelze také odečíst výdaje na investiční část u investičního životního pojištění

- klient může být pojištěn u více pojišťoven a částka se sčítá až do výše 24 000 Kč

Daňová úleva pro penzijní spoření

Při sjednání penzijního spoření, které musí být podporováno státní příspěvkem, si můžete odečíst z daní (snížit svůj daňový základ) až o 24 000 Kč. Částka, kterou si můžete odečíst z daní je součtem všech částek, které jste zaplatili (nikoliv státní příspěvek)

Životní pojištění vám také může platit zaměstnavatel, který si jej sám odečte z daní a neplatí z něj Vaše sociální a zdravotní pojištění. Více je popsáno v životní pojištění placené zaměstnavatelem.



← Zpět na slovníček pojmů

Co je daňová úleva na životním pojištění

Pokud Vás možnost uzavření životního pojištění, které umožňuje daňové úlevy a slevy zaujalo, vyplňte formulář nahoře. Kontaktuje Vás naše operátorka a sjedná Vám schůzku s naším specialistou na životní pojištění.