X

Výběr toho nejlepšího životního i neživotního pojištění ze 13 pojišťoven

6,4%

Až 6,4% roční zhodnocení
u investičních životních pojištění

Získejte zdarma nezávazné srovnání pojištění

Proč vyplňuji? Na Vaše telefonní číslo Vám zavolá operátorka.

Co je daňová úleva na životním pojištění

Otec s dítětem

Daňová úleva z životního pojištění je zvýhodnění pro klienta životního pojištění od státu, který tak motivuje své občany, aby byli svědomití, pojistili se pro případ dožití a smrti a případně si spořili na důchod.

Stát pojistníky motivuje dvojím způsobem. Možností odečíst si životní pojištění z daňového základu a státním příspěvkem, kterým přispívá k měsíční platbě pojištění.


Daňová úleva pro životní pojištění

Pro rok 2024 (od 1. 7. 2024) je daňová úleva na životním pojištění taková, že si můžete odečíst až 48 000 Kč ročně z daňového základu. Neboli si snížit daňový základ (částku, ze které musíte platit daně) o 48 000 Kč ročně. To při 15% dani z příjmu znamená, že státu nebudete muset zaplatit až 7 200 Kč ročně.

Podmínky pro získání daňové úlevy

- vyplacení pojistného plnění musí být až po 60. roku života klienta a ne dříve než 5 let od uzavření pojistné smlouvy

- pojistná částka musí být alespoň 40 000 Kč u smluv 5 až 15 let a 70 000 Kč u smluv 15 a více let

- pojištění musí být sjednáno na riziko „dožití“ nebo „dožití a smrti“, z daní nelze odečíst částku, jenž pokrývá úrazové pojištění, pojištění onemocnění či pojištění zproštění od placení

- nelze také odečíst výdaje na investiční část u investičního životního pojištění

- klient může být pojištěn u více pojišťoven a částka se sčítá až do výše 24 000 Kč

Daňová úleva pro penzijní spoření

Při sjednání penzijního spoření, které musí být podporováno státní příspěvkem, si můžete odečíst z daní (snížit svůj daňový základ) také až o 48 000 Kč. Částka, kterou si můžete odečíst z daní je součtem všech částek, které jste zaplatili (nikoliv státní příspěvek)

Životní pojištění vám také může platit zaměstnavatel, který si jej sám odečte z daní a neplatí z něj Vaše sociální a zdravotní pojištění. Více je popsáno v životní pojištění placené zaměstnavatelem.← Zpět na slovníček pojmů

Co je daňová úleva na životním pojištění

Pokud Vás možnost uzavření životního pojištění, které umožňuje daňové úlevy a slevy zaujalo, vyplňte formulář nahoře. Kontaktuje Vás naše operátorka a sjedná Vám schůzku s naším specialistou na životní pojištění.