X

Výběr toho nejlepšího životního i neživotního pojištění ze 13 pojišťoven

6,4%

Až 6,4% roční zhodnocení
u investičních životních pojištění

Získejte zdarma srovnání pojištění pracovní neschopnosti

Proč vyplňuji? Na Vaše telefonní číslo Vám zavolá operátorka.

Pojištění pracovní neschopnosti 2024

Pojištění pracovní neschopnosti

  Pojištění pracovní neschopnosti je pojištění, které si sjednává klient většinou v rámci životního pojištění v komerční pojišťovně a je nepovinné. Nekomerční alternativou je nemocenské pojištění, které je povinné pro zaměstnance a je součástí pojistného na sociálním zabezpečení, které odvádíme státu.

Komerční pojištění pracovní neschopnosti funguje tak, že kromě dávek dostává klient od pojišťovny další peníze, aby byl jeho měsíční příjem stejně vysoký, jako když chodí do práce. Pojišťovna zaměstnanci doplatí rozdíl mezi dávkou od krajské správy sociálního zabezpečení a jeho standartním měsíčním příjmem.

Které pojišťovny ho nabízejí


Maxima pojišťovna ČPP pojišťovna SV pojišťovna Moneta Komerční pojišťovna Nn pojišťovna Simplea
Uniqa ČSOB pojišťovna Allianz Mutumutu Generali Česká pojišťovna Kooperativa Pojišťovna VZP


Pozor Tip: Pojištění pracovní neschopnosti je silně doporučené pro živnostníky, kteří většinou neplatí nemocenské pojištění státu, protože je pro ně nepovinné a zároveň nevýhodné, a tak nejsou chráněni pro případ pracovní neschopnosti.

Pozor Pozor: Svoji pracovní neschopnost komerční pojišťovně nahlaste co nejdříve. I tak budou první dávky vyplaceny většinou až po skončení pracovní neschopnosti klienta. Vždy mějte naspořené peníze pro nečekané výdaje ve výši alespoň 3 platů.

Pozor Pozor: U nových pojistek platí tzv. 2 měsíční karenční období, kdy pojišťovna nekryje. Pokud rušíte smlouvu se starou pojišťovnou a sjednáváte si pojištění u nové, tak nechte smlouvy 2 měsíce překrýt, abyste byli chráněni i v tomto období.

Při pracovní neschopnosti zaměstnance

1. den — 14. den: náhrada mzdy od zaměstnavatele ve výši 60% průměrného výdělku (pouze za všední dny)
15. den — 30. den: nemocenské dávky platí stát ve výší 60 % průměrného výdělku (pouze za všední dny)
31. den — 60. den: nemocenské dávky platí stát ve výší 66 %
61. den — max. 380. den: nemocenské dávky platí stát ve výší 72 %


Výše náhrady měsíční mzdy zaměstnance v %

náhrada mzdy zaměstnanci


První peníze od zaměstnavatele nebo od státu dostanete v pracovní neschopnosti až 22. dne následujícího měsíce. I proto je vhodné se připojistit u komerční pojišťovny proti pracovní neschopnosti. Pojištění pracovní neschopnosti obvykle začne pojišťovna uznávat od 14. dne, 29. dne, 43. dne či 93. dne pracovní neschopnosti. To si zvolí klient ve smlouvě.

Cena pojištění pracovní neschopnosti

Druh pojištění Měsíční pojistné
Denní dávky od 15. dne 420 Kč
Denní dávky od 29. dne 218 Kč
Denní dávky od 43. dne 140 Kč

* modelová situace jedné z českých pojišťoven

Vhodné řešení

Mladý pár bez finančních rezerv: denní dávky od 15. dne
50 letý manažer: denní dávky od 43. dne

Pojištění je silně individuální, a proto je nutné jej namodelovat pro každého klienta zvlášť. Například pro mladé klienty, kteří mají malé finanční rezervy, je vhodné, aby se pojištění aktivovalo už 15. dnem neschopnosti. To ovšem znamená i vyšší měsíční pojistku. Pro starší klienty, kteří mají nějaké finanční rezervy stačí, když je pojistka bude chránit od 43. dne a budou také platit nižší měsíční pojistné.

Nemoc je nejčastějším důvodem pro neschopnost práce a tedy i výpadek příjmů. Čtyři pětiny případů připadá právě na neschopnost práce kvůli nemoci. Pouze jedna pětina na neschopnost pracovat kvůli úrazu.


Pozor Pozor: Někteří klienti si myslí, že mohou komerční pojišťovnu převést a sjednat si pojištění pracovní neschopnosti u více pojišťoven. Následně onemocnět a dostat větší dávky, než jaký je jejich měsíční plat. Pojišťovny si však mezi sebou informace sdílí a vyplatí peníze pouze jednou. Navíc pojišťovny vždy požadují originál neschopenky od doktora, kterou doktoři vydávají pouze v jednom provedení.


Pozor Pozor: Pojišťovna může přijít zkontrolovat, zda-li klient dodržuje svoji léčbu buď návštěvou doma či v nemocnici a pokud tomu tak není, tak může informovat i okresní správu sociálního zabezpečení a zaměstnavatele a nepoctivý pacient může přijít o všechny dávky.


I přes všechny nepříjemnosti v případě pracovní neschopnosti je připojištění od komerční pojišťovny skvělým řešením, které by nemělo chybět v arzenálu každého zaměstnance i živnostníka. Nikdy nevíte, kdy se můžete stát neschopnými práce a Vaše rodina se tak může vystavit finanční tísni. Nedopusťte to a informujte se o co možná nějvýhodnějším pojištěním pracovní neschopnosti vyplněním formuláře nahoře.
Diskuze a zkušenosti


Naďa k Pojištění pracovní neschopnosti 2024:
Dobrý den,mám dotaz.Dle finančního poradce nám byla doporucena a změněna životní pojistka.Pojistka je platná od 1.12.2022 a já bohužel onemocněla 2.1.2023.V pojistné smlouve máme sjednanou pracovní neschopnost od 29.dne.Pojistovna nechce plnit pracovní neschopnost na základě 2mesicni lhůty ve které jsem onemocněla.Doma budu do konce měsíce dubna.Je nějaká možnost aby pojišťovna plnila alespoň nějakou část?Například ukončit a znovu najet neschopenku se stejnou diagnózou.Dekuji za odpověď

Václav P k Pojištění pracovní neschopnosti 2024:
Naď: Dobrý den, jak píšete, tak nová pojistka sice platná byla, ale trvalo karenční období - tedy období, kdy pojišťovna neplní. Na to je potřeba si dát pozor a nechat starou pojišťovny překrýt 2 měsíce se smlouvou té nové. Bohužel v tomto případě není možné nic dělat.

Vložte Váš komentář, zkušenosti / recenze

(e-mail nebude zveřejněn)

Tento formulář slouží pouze pro komentáře. Pro srovnání vyplňte hlavní formulář nahoře.