X

Výběr toho nejlepšího životního i neživotního pojištění ze 13 pojišťoven

6,4%

Až 6,4% roční zhodnocení
u investičních životních pojištění

Získejte zdarma srovnání investování a spoření

Proč vyplňuji? Na Vaše telefonní číslo Vám zavolá operátorka.

Druhy investování a spoření — srovnání 2024

Investování a spoření - obrázek auta

Jestliže chcete spořit, měli byste se sami sebe zeptat: „Proč chci spořit?“ Chcete v budoucnu koupit nemovitost na hypotéku a spoříte vlastní prostředky? Chcete být chráněni v případě ztráty zaměstnání či nečekané události? Chcete odejít dříve do důchodu? Důvodů je nespočet. Ujasněte si je.Níže popsané informace nejsou investiční rady, ale náš osobní názor

I. Krátkodobé spoření


Stop Tip: Vždy byste měli mít finanční rezervu na svém bankovním účtu a to ve výši minimálně 4 měsíčních platů.


Měsíční plat Minimální rezerva Optimální rezerva
15.000 Kč 45.000 Kč 150.000 Kč
20.000 Kč 60.000 Kč 200.000 Kč
30.000 Kč 90.000 Kč 300.000 Kč
40.000 Kč 120.000 Kč 400.000 Kč

Spořící účty
Spořící účty u bank v běžné době stěží překročí inflaci 2 % a zhodnocují peníze do 1 % p.a. To je příliš málo, ale může to pomoci. Navíc doba se může změnit a je to lepší než schovávat peníze „v matraci“. Období kolem roku 2022 a 2023 ukázalo, že v době krize mohou spořící účty vydělávat i nad 6 % p.a.. Výhodou je, že na rozdíl od termínovaných vkladů můžete peníze vybrat ihned a nečekat na nic.

Termínované vklady
Termínované vklady u bank fungují a zhodnocují velmi podobně jako spořící účty. Nastavíte si, kdy chcete peníze v budoucnu vybrat a díky tomu Vám banka nabídne o trochu lepší úrok, než u spořících účtů. Rozdíl však není příliš velký.

II. Střednědobé spoření

Stavební spoření
Asi nejvýhodnější způsob spoření, když vezmeme v úvahu státní příspěvek. Spoří se obvykle na 6 let. Finanční poradce vám poradí jaká částka je pro vás nejvýhodnější. Obvykle jde o 20.000 Kč ročně. Ze stavebního spoření můžete následně získat i úvěr.

Podílové fondy
Peníze ideálně každý měsíc posíláte do investiční společnosti, která nabízí několik variant podílových fondů. Jedná se o portfolia akcií, dluhopisů, komodit atd. Sedíte však v investičním autě jako spolujezdec. Nemusíte nic řešit, avšak méně toho ovlivňujete.

Akcie
Můžete buď sami investovat do akcií nebo si sehnat brokera a nechat si poradit. Doporučuje se nakupovat pravidelně. Pokud nakupujete sami, tak jste v investičním autě řidičem.

Dow Jones Index
Vývoj akcií za poslední rok, zdroj: kurzy.cz

Zlato, stříbro
Osobně jsme zastánci nákupu reálného investiční zlata či stříbra, nikoliv bondů. Seženete jej na internetu či v numismatikách. Můžete však investovat do zlata a fyzicky ho nedržet - podobně jako u akcií.

Zlato
Vývoj ceny zlata za poslední rok, zdroj: kurzy.cz

Kryptoměny
Velmi specifické je investování do Bitcoinu a dalších kryptoměn. Zhodnocení může být astronomické, ale k tomu se váže i riziko. Navíc je nutné dané problematice rozumět.

Kryptoměny (Bitcoin)
Vývoj ceny Bitcoinu za poslední rok, zdroj: kurzy.cz

III. Dlouhodobé spoření

Investiční životní pojištění
Chcete-li být chránění při nenadálé události, tak možná nepotřebujete spořit tak, jako být proti takové věci pojištěni. Investiční životní pojištění nabízí spoření do podílových fondů i pojištění proti smrti či invaliditě.

Doplňkové penzijní spoření
V případě, že se chcete zajistit na spokojené stáří, tak se nabízí 3. pilíř důchodového systému tzv. penzijní spoření, u kterého je dobré spořit alespoň 300 Kč měsíčně a získáte tak státní podporu.

Nemovitosti
Správně zakoupená investiční nemovitost zhodnotí peníze a zároveň z ní můžete mít dividendu v podobě nájmu. V poslední době jsou v kurzu malé byty v centrech velkých měst. Problém je bariéra vstupu v podobě ceny.

Čtěte také: Pojištění dětí se spořením

Výše popsané informace nejsou investiční rada, ale náš osobní názor. Jaké máte s investováním zkušenosti Vy? Podělte se s námi v diskuzi.
Diskuze a zkušenosti


Zatím zde nejsou žádné komentáře. Vložte své zkušenosti či recenze.

Vložte Váš komentář, zkušenosti / recenze

(e-mail nebude zveřejněn)

Tento formulář slouží pouze pro komentáře. Pro srovnání vyplňte hlavní formulář nahoře.