X

Výběr toho nejlepšího životního i neživotního pojištění ze 13 pojišťoven

6,4%

Až 6,4% roční zhodnocení
u investičních životních pojištění

Získejte zdarma srovnání pojištění pracovní neschopnosti

Proč vyplňuji? Na Vaše telefonní číslo Vám zavolá operátorka.


captcha

Nemocenské pojištění 2022

Nemocenské pojištění

Pojistné na nemocenské pojištění je součástí pojistného na sociální zabezpečení, kam kromě něj řadíme ještě pojistné na důchodové pojištění. Jedná se o tzv. nekomerční pojištění poskytované státem. Peníze vybrané na nemocenském a důchodovém pojištění se dostávají do fondu sociálního zabezpečení, z něhož se financují potřebné oblasti. Nemocenské pojištění je dáno ze zákona a povinně se ho účastní zaměstnanci, dobrovolné je pro OSVČ.

Jste-li zaměstnanci, pojistné na nemocenské pojištění za vás hradí váš zaměstnavatel, a to ve výši 2,3 % z  vyměřovacího základu.

Pozor Tip: Živnostníkům (OSVČ) se státní nemocenské pojištění nevyplácí a proto si jej většinou nikdy nesjednávají. Je pro ně však vhodné si sjednat pojištění pracovní neschopnosti od nějaké z komerčních pojišťoven.Při pracovní neschopnisti zaměstnance

1. den — 14. den: náhrada mzdy od zaměstnavatele ve výši 60% průměrného výdělku (pouze za všední dny)
15. den — 30. den: nemocenské dávky platí stát ve výší 60 % průměrného výdělku (pouze za všední dny)
31. den — 60. den: nemocenské dávky platí stát ve výší 66 %
61. den — max. 380. den: nemocenské dávky platí stát ve výší 72 %

* první peníze zaměstnanec dostane až 22. dne své pracovní neschopnosti

Mnoho komerčních pojišťoven nabízí komerční nemocenské pojištění v rámci svých životních pojistek. Životní pojištění od pojišťoven jsou státem podporovaným finančním produktem a od státu můžete získat i státní příspěvek.


Pozor Pozor: Nejčastější příčinou neschopností práce je právě nemoc — 4/5 případů. Neschopnost práce na základě úrazu je pouze 1/5 případů.


Z prostředků vynaložených na nemocenské pojištění se poskytují čtyři typy dávek: nemocenská, peněžitá pomoc v mateřství, ošetřovné a vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství. Tyto dávky jsou vypláceny okresní správou sociálního zabezpečení. Dávky nemocenského pojištění jsou vypláceny až od 22. kalendářního dne dočasné pracovní neschopnosti. Do té doby je zaměstnanec zabezpečen náhradou mzdy od zaměstnavatele.

OSVČ s mohou nekomerční nemocenské pojištění dobrovolně sjednat a to ve výši, kterou uznají za vhodnou. Jak jsme však již uvedli, většinou to nikdo nedělá a podnikatelé se u komerčních pojišťoven pojišťují na pracovní neschopnost nebo způsobení škody.

Pokud Vás zajímá možnost pojištění pracovní neschopnosti u komerčních pojišťoven, vyplňte náš kontaktní formulář nahoře a náš poradce na pojištění se Vám sám ozve.
Diskuze a zkušenosti


Zatím zde nejsou žádné komentáře. Vložte své zkušenosti či recenze.

Vložte Váš komentář, zkušenosti / recenze

(e-mail nebude zveřejněn)

captcha

Tento formulář slouží pouze pro komentáře. Pro srovnání vyplňte hlavní formulář nahoře.