X

Výběr toho nejlepšího životního i neživotního pojištění ze 13 pojišťoven

6,4%

Až 6,4% roční zhodnocení
u investičních životních pojištění

Získejte zdarma srovnání pojištění pro novorozence

Proč vyplňuji? Na Vaše telefonní číslo Vám zavolá operátorka.

Kdo platí za novorozence zdravotní a sociální pojištění?

Novorozenec

Gratulujeme k vašemu děťátku! Novorozenec sociální pojištění neplatí — zdravotní pojištění za něj platí stát. Stát za dítě platí zdravotní pojištění maximálně do jeho 26 let, pokud studuje.

Po obdržení rodného listu novorozence musíte zajít na pobočku zdravotní pojišťovny matky a dítě zde nahlásit. Případně stačí RL poslat zdravotní pojišťovně emailem. Mohlo by Vás také zajímat pojištění dětí a novorozenců se spořením.Pozor Po narození dítěte je nutné do 8 dnů informovat zdravotní pojišťovnu a poskytnout ji rodný list dítěte. Můžete zajít na přímo pobočku nebo jej zaslat pojišťovně emailem. Avšak pozor. Za nesplnění tohoto úkonu může být pokuta až 10.000 Kč.

Za dítě potom bude stejně jako za maminku na mateřské dovolené platit sociální a zdravotní pojištění stát. Stát bude nadále platit sociální a zdravotní pojištění za Vaše dítě v případě, jedná-li se o „nezaopatřené dítě“.

Nezaopatřené dítě - dítě do ukončení základní školy až do maximálního věku 26 let v případě studia. Více informací v zákoně.

Velmi doporučujeme se informovat o připojištění pro novorozence a děti u komerčních pojišťoven. Naše srovnání pojištění získáte vyplněním formuláře nahoře.

← Zpět na slovníček pojmů