X

Výběr toho nejlepšího životního i neživotního pojištění z 11 pojišťoven

6,5%

Až 6,5% roční zhodnocení
u investičních životních pojištění

Získejte zdarma nezávazné srovnání životního pojištění

Proč vyplňuji? Na Vaše telefonní číslo Vám zavolá operátorka.


captcha

Kdo platí za novorozence zdravotní a sociální pojištění

V první řadě gratulujeme k vašemu děťátku! Ve zkratce - novorozenec sociální pojištění neplatí a zdravotní pojištění za něj platí stát a to max. až do jeho 26 let, pokud studuje. Musíte však po obdržení rodného listu zajít pobočku zdravotní pojišťovny matky a dítě nahlásit případně stačí RL poslat zdravotní pojišťovně emailem. Mohlo by Vás také zajímat pojištění dětí a novorozenců se spořením.Po narození dítěte je nutné do 8 dnů informovat zdravotní pojišťovnu a poskytnout ji rodný list dítěte. Můžete zajít na pobočku případně u některých pojišťoven jej poslat emailem. Za nesplnění tohoto úkonu může být pokuta až 10.000 Kč!

Za dítě potom bude stejně jako za maminku na mateřské dovolené platit sociální a zdravotní pojištění stát. Stát bude nadále platit sociální a zdravotní pojištění za Vaše dítě v případě, jedná-li se o „nezaopatřené dítě“.

Nezaopatřené dítě - dítě do ukončení základní školy až do maximálního věku 26 let v případě studia. Více informací v zákoně.

Velmi doporučujeme se informovat o připojištění pro novorozence a děti u komerčních pojišťoven. Srovnání pojištění získáte vyplněním formuláře nahoře.

← Zpět na slovníček pojmů