X

Výběr toho nejlepšího životního i neživotního pojištění ze 13 pojišťoven

6,4%

Až 6,4% roční zhodnocení
u investičních životních pojištění

Získejte zdarma nezávazné srovnání pojištění

Proč vyplňuji? Na Vaše telefonní číslo Vám zavolá operátorka.

Životní pojištění a daně 2024

Životní pojištění a daně

Podle zákona č. 586/1992 Sb. o daních z příjmu je životní pojištění daňově odpočitatelná položka. Stát jej navíc podporuje státními příspěvky.

Pokud jste zaměstnanci nebo podnikáte, tak státu odvádíte daně. Z těchto daní je možné v případě životního pojištění odečíst až 24.000 Kč ročně. Pokud máte více životních pojištění, tak se maximální částka sčítá do výše 24.000 Kč ročně.Podmínky pro možnost odpočtu z daní:


I) pojistník a pojištěný je stejná osoba

II) výplata pojistného plnění musí být nejdříve po 5 letech od podpisu smlouvy

III) výplata pojistného plnění musí být nejdříve v roce, kdy je pojištěnému alespoň 60 let

IV) musí se jednat o životní pojištění na případ dožití a/nebo pro případ smrti, nikoliv investiční životní pojištění či pojištění, co kryje úrazy (to si můžete také pořídit, ale do daňově odpočitatelné položky nespadá)

Stát na životní pojištění kromě možnosti odečtení z daní i přispívá a to tak, že vám poskytne ještě další peníze v podobě státního příspěvku. Jeho výši a podmínky naleznete zde: Příspěvek státu na životní pojištění.

Trochu svízelná situace nastává ve chvíli, kdy se rozhodnete životní pojištění zrušit. Vzniká povinnost vrátit státu jeho příspěvek. Je nutné udělat tzv. Dodanění životního pojištění. Proto je vhodné spíše pojištění modifikovat, než jej úplně rušit.

Životní pojištění může platit i váš zaměstnavatel a ten si jej může odečíst z daní.
Diskuze a zkušenosti


Zatím zde nejsou žádné komentáře. Vložte své zkušenosti či recenze.

Vložte Váš komentář, zkušenosti / recenze

(e-mail nebude zveřejněn)

Tento formulář slouží pouze pro komentáře. Pro srovnání vyplňte hlavní formulář nahoře.

Životní pojištění a odpočet daněPřemýšlíte-li o životním pojištění s možností státního příspěvku vyplňte formulář nahoře. Kontaktuje Vás naše operátorka a sjedná Vám schůzku s naším specialistou na životní pojištění. Ten Vám srovná životní pojistky v ČR pro rok 2024. Zdarma a nezávazně.