X

Výběr toho nejlepšího životního i neživotního pojištění ze 13 pojišťoven

» Domů

Povodňové mapy 2020

Povodňové mapy slouží jako nástroj pro pojišťovny na určení ceny pojištění nemovitosti. Při nákupu domu či bytu si však vždy zjistěte, jestli se nemovitost nenachází v záplavové oblasti.

Stop TIP: Sháníte nemovitost a přemýšlíte o hypotéce? Vždy si nejdříve zajistěte financování: www.hypotecnispecialista.cz.

Mapa České asociace pojišťoven

Povodňová mapa Intermap Technologies s.r.o.

Mapu vypracovala Intermap Technologies, s.r.o. z digitálního modelu terénu NEXTMap® Europe a jako službu zdarma nabízí zjištění, zda-li se nemovitost nachází v záplavové oblasti a v jaké zóně. Po zadání adresy Vám přijde na e-mail PDF. Dříve byla služba zpoplatněna. Podklady této firmy využívají i české pojišťovny v asociaci ČAP. Mapa obsahuje říční rizikové zóny a rizikové zóny záplav z přívalových dešťů a jejich hloubky. Podkladem je Atlas ČR v měřítku 1 : 150 000 a databáze adres UIR-ADR. Postup je velmi snadný. Mapu naleznete zde.

Další povodňové mapy

Mapa VÚV TGM oddělení geografických informačních systémů a kartografie
Mapa VÚV TGM
Mapa VÚV TGM oddělení geografických informačních systémů a kartografie
Mapa Centrálního datového skladu

Povodňová zóna 1
Zanedbatelné riziko povodně. Pojišťovna nemovitost pojistí a pojistné není nijak navýšeno.

Povodňová zóna 2
Nízké riziko povodně. Pojišťovna nemovitost pojistí, ale může lehce navýšit částku. Nemovitostí v této zóně se týká 100letá voda.

Povodňová zóna 3
Střední riziko povodně. Pojišťovna nemovitost buď nepojistí nebo výrazně zvýší pojistné. Nemovitostí v této zóně se týká 50letá voda.

Povodňová zóna 4
Vysoké riziko povodně. Pojišťovna nemovitost zpravidla nepojistí. Nemovitostí v této zóně se týká 20letá voda.


Prodáváte nemovitost? Specialista na reality.cz

Sháníte peníze na nákup nemovitosti? Hypoteční specialista.cz


Stop Pozor: 20letá voda neznamená, že povodeň přijde každých 20 let. Velká voda nemusí přijít třeba za 400 let nebo může být povodeň v dané zóně i každý rok.

U N-leté povodně existuje pravděpodobnost, že velká voda přijde s pravděpodobností 1/N během jednoho roku. U 50leté povodně je to 1/50 = 2%. Pravděpodobnost je každý rok stejná.

Plánujete-li nákup nemovitosti a schází Vám celá částka, je doporučené nejdříve řešit financování. Pomůžeme Vám na portálu Hypoteční specialista.cz.


Diskuze a zkušenosti


Jan Sedláček k Povodňové mapy 2020:
Mohl bych se někde dopátrat jak byla povodňová mapa vypracována a jaké byly použity postupy při jejím vypracovávání? Nechápu totiž jak je možné, že mi v určitých místech hlásí Střední riziko povodně, kdy už je nemovitost mnohdy nepojistitelná, přestože v dané části nikdy povodeň zaznamenána nebyla.

Václav k Povodňové mapy 2020:
Jakou povodňovou mapu máte na mysli? Jsou tu odkazy na 3. Mapa České asociace pojišťoven, mapa VÚV TGM a mapa Centrálního datového skladu. Tu první bych bral jako směrodatnou. Jinak povodňové mapy mají i příslušné úřady.

Vložte Váš komentář, zkušenosti / recenze

(e-mail nebude zveřejněn)

captcha

Tento formulář slouží pouze pro komentáře. Pro srovnání vyplňte hlavní formulář nahoře.