X

Výběr toho nejlepšího životního i neživotního pojištění ze 13 pojišťoven

6,5%

Až 6,5% roční zhodnocení
u investičních životních pojištění

Získejte zdarma nezávazné srovnání spoření pro děti

Proč vyplňuji? Na Vaše telefonní číslo Vám zavolá operátorka.


captcha

Spoření a investice pro děti a nejmenší 2021

Obrázek holčičky — spoření pro děti

 Spoření pro děti s sebou nese určitá specifika, která jej oddělují od běžného spoření pro rodiče a dospělé. I když mnoho rodičů pojišťuje svoje děti proti úrazům či a rizikům, tak se vyplatí dětem navíc i spořit, avšak nikoliv ve velmi oblíbeném investičním životním pojištění, které pojištění a spoření pro děti spojuje.

V první řadě bychom si měli uvědomit, čeho chceme spořením pro děti dosáhnout. Nejčastějším přáním je to, aby dítě ve svých 18 letech mělo naspořeno dostatek peněz, aby mohlo studovat, koupit si např. automobil, zařídit si vybavení do bytu a později založit rodinu.


• Stavební spoření
• Dynamické podílové fondy
• Spořící účty

I. Stavební spoření


Zhodncení okolo ~ 3 % p.a.

Nejčastějším finančním produktem na spoření pro děti a mladistvé je stavební spoření. To musí být napsáno na rodné číslo dítěte, aby bylo možné čerpat státní příspěvek. To sebou však nese určité riziko, protože jakmile je dítě zletilé, tak může stavební spoření přerušit a veškeré peníze vybrat a využít je na vlastní účely.

To nemusí znít, jako problém do chvíle, kdy příspěvky na stavební spoření celou dobu platí jeho rodiče, ale dítě se následně rozhodne peníze vybrat a použít je třeba na nákup drog. Tato situace je sice extrémní, ale je na ní vidět, že rodiče nemají kontrolu nad utracením peněz. Je proto potřeba si uvědomit, že i když budete ve stavebním spoření dítěti posílat peníze, tak jej může následně použít na cokoliv i přes Váš nesouhlas. Většinou to však mladí lidé netuší a rodiče mají kontrolu nad tím, jak budou peníze utraceny. Chcete-li pomoci se založením stavebního spoření pro Vaše dítě, vyplňte formulář nahoře a my se Vám ozveme.II. Podílové fondy


Zhodncení okolo ~ 4,5 % p.a.

Vhodným nástrojem na spoření pro Vaše děti jsou podílové fondy, které fungují na principu měsíčních příspěvků do fondu, který peníze zhodnocuje. Investování do podílových fondů (zaměřte se na ty dynamické) je opět podporováno státem.

Výhodou podílových fondů je fakt, že můžete smlouvu napsat na dítě, ale i na sebe. U založení smlouvy na sebe se vyhnete riziku, že by dítě naspořené peníze chtělo proti Vaší vůli použít na něco, s čím nesouhlasíte. Smlouva bude na Vaše jméno a Vy si zvolíte, kdy ji ukončíte, peníze vyberete, ale především na co budou prostředky určeny.

Napsaní smlouvy na sebe však může být dvousečná zbraň. O využití peněz sice rozhodujete Vy, avšak, pokud byste smlouvu založili v manželství a následně se rozváděli, tak by na polovinu naspořených peněz měl mít nárok i Váš/e manžel/ka. Opět se jedná o krajní případ, avšak je vhodné ho zvážit. V takových případech většinou rozhoduje soud.

Dynamické podílové fondy vhodné na spoření pro děti


výnos 2019 výnos 2018 výnos 2017 výnos 2016 výnos 2015 výnos od založení
CONSEQ

Conseq globální akciový fond

18,96 % - 9,69 % 9,96 % 10,81 % - 0,08 % 40,01 %
ČSOB pojišťovna

ČSOB dynamický fond

25,31 % - 11,24 % 5,53 % 5,36 % 7,66 % 76,2 %
Česká spořitelna

ČS dynamický fond

18,75 % - 6,08 % 8,2 % 7,42 % - 1,04 % 37,54 %
Generali

Generali dynamický fond

17,91 % - 9,13 % 8,2 % 6,36 % - 0,32 % 26,63 %
Nn pojišťovna

NN růstový fond

17,58 % - 9,22 % 14,04 % 9,35 % - 11,53 % 18,9 %
Komerční banka

KB dynamický fond

16,42 % - 9,51 % 7,51 % 0,87 % 1,6 % 18,9 %
Allianz

Allianz dynamický fond

15,77 % - 6,86 % 4,07 % 1,51 % 4,98 % 26 %

Dynamické spoření pro děti

Podílové fondy nabízejí mimo jiné i dynamické zhodnocení peněz. Jedná se o nejvíce rizikový, avšak nejvíce výnosný způsob investice pro dlouhodobý horizont. A právě u spoření pro děti se předpokládá, že bude dítě a následně jako dospělý spořit delší dobu. Riziko náhlého poklesu hodnoty fondu je tak vyváženo dlouhodobě vyššími výnosy. Dynamické fondy se totiž vyplatí pro mladé a konzervativní fondy pro lidi, kteří mají blízko k důchodu.

S výběrem fondů Vám můžeme pomoci, když se necháte kontaktovat vyplněním formuláře nahoře.

III. Spořící účty


Zhodncení okolo ~ 0,6 % p.a.

Nemůžeme opominout možnost spoření pro děti na spořícím účtu. Výhodou je snadné zřízení u kterékoliv banky a možnost okamžitého výběru prostředků, avšak velikou nevýhodou je velmi nízké zhodnocení. To se pohybuje okolo 0,6 % ročně, což zdaleka nepokryje inflaci, která je 2,5 — 2,8 % ročně.

Některé banky nabízejí i zhodnocení vyšší, avšak z podstaty nikdy nedosáhnete dlouhodobě lepších výsledků než u státem podporovaného „stavebka“ či u dynamických podílových fondů. Některé banky mohou nabízet i zhodnocení 3 %, avšak většinou se po delší době zhodnocení zmenší. Pokud Vás střádání na spořící účet zaujal, tak doporučujeme prostudovat nabídky Komerční banky, Raiffeisenbank nebo mBank. Ty nabízejí nejvyšší zhodnocení na trhu.
Diskuze a zkušenosti


Zatím zde nejsou žádné komentáře. Vložte své zkušenosti či recenze.

Vložte Váš komentář, zkušenosti / recenze

(e-mail nebude zveřejněn)

captcha

Tento formulář slouží pouze pro komentáře. Pro srovnání vyplňte hlavní formulář nahoře.

Srovnáme pro vás spoření pro děti

Pokud Vás možnost spoření pro děti, které podporuje stát svými příspěvky zaujala, vyplňte formulář nahoře.
Kontaktuje Vás naše operátorka a sjedná Vám schůzku s naším specialistou na spoření.