X

Výběr toho nejlepšího životního i neživotního pojištění ze 13 pojišťoven

6,4%

Až 6,4% roční zhodnocení
u investičních životních pojištění

Získejte zdarma nezávazné srovnání pojištění

Proč vyplňuji? Na Vaše telefonní číslo Vám zavolá operátorka.

Kapitálové životní pojištění srovnání 2024

Fotka rodiny

  Kapitálové životní pojištění nebo také spořící životní pojištění bylo oblíbeným typem životního především díky faktu, že bylo podporováno státem pomocí státního příspěvku. Stát vám za odměnu, že jste si sami spořili na stáří, odpustil konkrétní částku na daních.

Když se řekne životní pojištění, většinou máte na mysli pojištění proti riziku úmrtí a garantované spoření. Přesně tyto možnosti nabízelo kapitálové životní pojištění. Jednalo se o stěžejní produkt finančních institucí.*

Stop Tip: Vhodnou alternativou ke kapitálovému životnímu pojištění je sjednat si běžné rizikové životní pojištění a k tomu investovat do konzervativních podílových fondů.Kapitálové životní pojištění se skládalo ze dvou složek - výdaje pro pojišťovnu a výdaje na spořící složky. Na Vás bylo, jak velkou část peněz jste chtěli vkládat na pojištění pro případ smrti a pro případ dožití a jak velkou část jste chtěli zhodnocovat. Zhodnocení bylo garantováno a pohybovalo se většinou mezi 2 % až 2,4 % p.a. V případě Vaší smrti byly pak peníze z pojistky vyplaceny Vaší rodině. Pokud jste se však dožili určitého věku, dohodnutá částka z pojistky i s výnosy Vám byla plně k dispozici.

Stop Pozor: Kapitálová životní pojištění se dnes již nenabízejí, když jsou úrokové sazby určené ČNB na nízké úrovni. Garantovaný úrok je příliš nízký na to, aby pokryl alespoň inflaci. Pojišťovny jej stahují z nabídky. Zůstává však investiční životní pojištění.

Na následujícím grafu můžete vidět, jak bylo pojistné nejdříve alokováno na rizikovou složku, aby v případě, že klient, kterému se stane nenadálá událost krátce po uzavření smlouvy, dostal cílovou částku (např. 500.000 Kč) i když nebylo ještě nic naspořeno. Naopak ke konci platnosti smlouvy měl již klient naspořeno hodně a tak mohla být riziková složka nízká tak, aby se vždy vyplatila stejná cílová částka.


Graf alokace pojistného a 
spoření u kapitálového životního pojištění
Graf: Rizikové pojištění (červeně) a spořící složka (modře). Riziková složka se postupem času snižuje s tím,
jak má klient stále více naspořeno tak, aby v případě pojistného plnění dostal plnou částku.


Pozor Některá pojištění nechrání před následky po mozkové mrtvici či infarktu. Vždy se informujte, co dané pojištění kryje, aby se nestalo, že peníze nebudou vyplaceny, když zůstanete po mozkové příhodě trvale upoután k lůžku.

Kapitálové životní pojištění nabízelo garantované zhodnocení peněz. Dnes by garantovaná úroková sazba nepokryla ani inflaci, a proto je výhodnější investovat do podílových fondů.

Obecně platilo, že kapitálové životní pojištění bylo IŽP velice podobné. Jednalo se ovšem o konzervativnější způsob zhodnocování peněz při spoření.

V době, když jsou úrokové sazby velmi nízko, kapitálové životní pojištění není nabízeno a nahrazuje ho investiční životní pojištění, protože to i v době nízkých úroků dokáže úspory zhodnocovat.

* Když se úrokové sazby na trhu pohybují příliš nízko, tak kapitálové životní pojištění banky a pojišťovny stahují ze svých nabídek. Nahrazují jej investičním životním pojištěním. Pro klienty je však výhodné se pojistit běžným rizikových životním pojištěním a spořit si např. do podílových fondů.
Diskuze a zkušenosti


ilona Baršová k Kapitálové životní pojištění v roce 2024:
Dobrý den,chtěla bych se poradit.Měla jsem uzavřenou pojistku KZP 5 let a včera jsem vypověděla smlouvu .Platila jsem 500 Kč.Nyní jsem od července na důchodě a chtěla bych se zeptat, jak je to s daňovým odpočtem,zda nebudu muset vracet nějakou částku a jestli bych mohla eventuelně ještě stornovat výpověď a snížit si třeba platbu.Děkuji.Ilona Baršová

Václav Papoušek k Kapitálové životní pojištění v roce 2024:
Dobrý den, vyplňte prosím formulář nahoře a náš specialista se Vám ozve.

Vložte Váš komentář, zkušenosti / recenze

(e-mail nebude zveřejněn)

Tento formulář slouží pouze pro komentáře. Pro srovnání vyplňte hlavní formulář nahoře.

Životní pojištění kapitálové


Kapitálové životní pojištění byl produkt, který pojišťovny nabízeli jako alternativu k investičnímu životnímu pojištění a bylo určeno všem, kteří chtěli sebe či své blízké pojistit pro případ náhlé události (úrazy, smrt, nemoci, invalidita), byli konzervativněji založeni a měli zájem si spořit na stáří.

Dnes se kapitálové životní pojištění nenabízí protože ztratilo svůj význam díky nízkým úrokovým sazbám České Národní Banky. Doporučujeme běžné rizikové pojištění a spořit skrze podílové fondy.

Pokud máte zájem zjistit více informací o kapitálovém životním pojištění, chcete poradit s výběrem vhodné pojišťovny či si rovnou objednat pro Vás to nejvýhodnější životní pojištění, vyplňte formulář v horní části stránky.